Ukończyła studia wyższe na Wydziale Pedagogiki i Psychologii w 1995 r., następnie w 1998 r. studia wyższe z zakresu języka angielskiego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Jej prace magisterskie związane były tematyką z zakresu językoznawstwa. Badania językoznawcze również zostały zawarte w pracy doktorskiej, którą obroniła w 2009 r.
Od 2012 r. jest czynnie związana z tematyką włączenia cyfrowego i społecznego. W latach 2014/2015 była inicjatorem, propagatorem i kierownikiem kwalifikacyjnych studiów podyplomowych „Włączenie cyfrowe i społeczne: strony internetowe, audiodeskrypcja, multimedia”. Jest współautorem Metodologii badania dostępności strony www dla osób niepełnosprawnych, starszych i innych narażonych na wykluczenie cyfrowe w oparciu o WCAG 2.0 dla Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, którą opublikowano w maju 2013 r. oraz Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego w latach 2014-2020.
W 2016 r. otrzymała certyfikat potwierdzający wiedzę i umiejętności audytowania stron zgodnie z zasadami WCAG 2 nadanym przez University of South Australia oraz Media Access Australia. Od 2017 r. certyfikowany projektant stron na CMS Word Press. W maju 2018 ukończyła certyfikowane szkolenie projektanta stron mobilnych – UX Designer. W kwietniu 2018 nominowana do tytułu Lider Cyfrowej Dostępności. Od grudnia 2017 do sierpnia 2019 współpracowała z Teatrem Śląskim jako audiodeskryptor w spektaklu “Spójrz na mnie” reż. A. Ziajski. W grudniu 2020 nominowana w konkursie POP Science w kategorii „Myśl globalnie, działaj lokalnie” w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki. W 2019 r. Laureatka Listy 100, wyróżniającej osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju kompetencji cyfrowych.
Od kilku lat prowadzi warsztaty, szkolenia, webinary i seminaria przybliżając tematykę cyberprzestrzeni w zakresie użyteczności i dostępności materiałów elektronicznych oraz stron internetowych. Od 1 czerwca 2021 prowadzi firmę szkoleniowo-edukacyjną MultiAccess Centre Izabela Mrochen.